Kronika Parafialna A. D. 2010
Kronika Parafialna
Wpisany przez konserwator   

 

KRONIKA PARAFIALNA

A. D. 2010

 

* * *

ŚMIERĆ ORAZ POGRZEB KS. PRAŁATA CZESŁAWA GIZY

25 – 27 I 2010

 

Do naszej parafii dotarła smutna wiadomość, że w godzinach porannych w Olsztynie zmarł ks. prałat Czesław Giza.

Ks. Prałat Czesław Giza był wieloletnim proboszczem parafii Trójcy św. w Rucianem-Nidzie (1989-2005). Ks. Prałat zawsze był oddany sprawom Kościoła. Przez wiele lat był dziekanem dekanatu św. Huberta w Piszu. Był budowniczym Kościołów w Kutach, Grądkach i Rucianem-Nidzie. To dzięki jego staraniom utworzono parafie pod wezwaniem Trójcy Świętej w Rucianem- Nidzie. ks. prałata Czesław Giza był kapelanem Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników. Swoim przykładem życia umacniał naszą parafie, dla wielu osób był wzorem.

Uroczystości Pogrzebowe Ks. Prałata miały miejsce w naszej parafii. Ceremonii przewodniczył oraz wygłosił homilię Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Jerzy Mazur Ordynariusz Diecezji Ełckiej. Mszę Świętą koncelebrowało wielu kapłanów. Tego dnia Kościół był wypełniony po brzegi. Cała parafia przybyła by pożegnać wieloletniego proboszcza. Na uroczystość pogrzebową przybyło wiele delegacji między innymi samorządowców z gminy, delegacje ze szkół oraz delegacja represjonowanych żołnierzy górników.

 

 

* * *

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

17 – 20 II 2010

Wspólnota naszej parafii przeżywała coroczne rekolekcje Wielkopostne.

Ćwiczeniom duchowym przewodniczył ks. Dariusz Jasiulewicz proboszcz parafii pod wezwaniem Piotra i Pawła w Judzikach.

 

* * *

WIELKANOCNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

18 – 19 III 2010

 

Caritas parafialny zorganizował zbiórkę żywności dla najbiedniejszych i potrzebujących z naszej parafii. Zbiórka miała miejsce we wszystkich sklepach znajdujących się na terenie naszej parafii.

 

* * *

PIELGRZYMKA DO LICHENIA

23 IV 2010

Tego dnia z naszej parafii wyruszyła, pielgrzymka autokarowa do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej by zanosić swoje modły i prośby przed świętym obrazem.

Sanktuarium Maryjne w Licheniu – miejsce spotkania z Chrystusem i Jego Matką, miejsce odrodzenia duchowego, ale również odpoczynku fizycznego, emocjonalnego, w samotności czy w gronie rodziny, przyjaciół. Miejsce, gdzie Bóg przemawia w czasie liturgii, rekolekcji, a także poprzez piękno przyrody, przez osoby gotowe pomagać, gdy  przeżywamy życiowe trudności. Miejsce spotkania z kulturą i historią. To obszar o powierzchni prawie stu hektarów.

* * *

I KOMUNIA ŚWIĘTA

23 V 2010

 

Dziś w naszej parafii miała miejsce Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Mszy świętej przewodniczył ks. Proboszcz Marek Święch a koncelebrował ks. wikariusz Karol Nowikowski. Dzieci do pierwszej komunii przygotowywała katechetka pani Barbara Kubat.

 

 

 

 

 

* * *

ODPUST PARAFIALNY

30 V 2010

Nasza parafia dziś przeżywa Odpust Parafialny. Jest to uroczystość, w której parafia w sposób szczególny czci swego Patrona. W tym roku summę odpustową o godzinie 1300 odprawił i kazanie wygłosił ks. Prałat Jan Karbowski proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Piszu. Po uroczystości miał miejsce festyn parafialny, który przygotował KSM  pod opieką księdza wikariusza Karola Nowikowskiego. Były liczne gry i zabawy

* * *

BOŻE CIAŁO

03 VI 2010

 

W naszej parafii miała miejsce Uroczystość Bożego Ciała.

Msza święta miała miejsce w kościele parafialnym o godzinie 1230 następnie z pod kościoła wyruszyła procesja ulicami miasta Rucianego - Nidy, w której wzięli licznie zgromadzeni wierni, by publicznie wyznać swoją wiarę.


 

 

 

* * *

VI PIESZA PIELGRZYMKA DO ŚWIĘTEJ LIPKI

18 – 19 VI 2010

Z naszej parafii wyruszyła VI Pielgrzymka do Świętej Lipki, którą przygotował i poprowadził ks. wikariusz Karol Nowikowski. Jak co roku, grupa pielgrzymów wyrusza by wypraszać sobie i bliskim potrzebne łaski.

* * *

INSTALACJA OBRAZU OJCA PIO

04 VII 2010

 

Ojciec Bolesław Konopko, kapucyn wprowadził do naszego kościoła i pobłogosławił obraz św. Ojca Pio. Ojciec Bolesław jest znanym rekolekcjonistą i czcicielem Ojca Pio.

Tym samym w naszej wspólnocie parafialnej powstała Grupa Modlitewna Ojca Pio.

 

 

 

 

* * *

MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI ŚP. KS. CZESŁAWA GIZY

20 VII 2010

Dziś miała miejsce uroczysta Msza Święta o godzinie 1300, która była sprawowana w intencji świętej pamięci, ks. Prałata Czesława Gizę.

Na uroczystą Mszę św. przybyli represjonowani żołnierze górnicy wraz ze swoim kapelanem ks. płk Markiem Wesołowskim. Następnie wszyscy obecni udali się na cmentarz komunalny w Rucianem-Nidzie gdzie spoczywa świętej pamięci ks. Prałat Czesław Giza by dokonać poświęcenia nagrobka.

* * *

POŚWIĘCENIE KAPLICY W KRZYŻACH

21 VIII 2010

 

Dzięki staraniom ks. Proboszcza Marka Święcha wybudowano w Krzyżach kaplicę, którą dzisiaj o godzinie 1600 poświęcił Ksiądz Biskup Romuald Kamiński, biskup pomocniczy diecezji Ełckiej.

Msza św. miała bardzo uroczysty przebieg. Teren wokół kaplicy wypełnił się licznie zgromadzonymi wiernymi. Po mszy świętej miała miejsce uroczysta kolacja z ks. bp. Romualdem Kamińskim oraz dobroczyńcami kaplicy.

 

 

* * *

POŻEGNANIE KS. KAROLA NOWIKOWSKIEGO

22 VIII 2010

Po trzyletniej pracy w naszej parafii na stanowisku wikariusza pożegnaliśmy ks. Karola Nowikowskiego.

Dziękując mu za owocną posługę w naszej parafii życzyliśmy Mu Bożego Błogosławieństwa w pracy duszpasterskiej w Giżycku w parafii św. Kazimierza Królewicza.

* * *

NOWY WIKARIUSZ W NASZEJ PARAFII

29 VIII 2010

W naszej wspólnocie parafialnej powitaliśmy serdecznie ks. Seweryna Modrzejewskiego – nowego wikariusza.

Ks. Seweryn pochodzi z Giżycka z parafii św. Kazimierza Królewicza i w tym roku otrzymał święcenia kapłańskie. Po Mszy św. ks. Seweryn udzielił Błogosławieństwa Bożego. Życzyliśmy Mu owocnej pracy w naszej parafii.

* * *

PIELGRZYMKA DO GIETRZWAŁDU

12 IX 2010

Z naszej parafii już tradycyjnie wyruszyła pielgrzymka autokarowa do Gietrzwałdu by zanosić swoje modlitwy i prośby przed wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny.

* * *

OBŁÓCZYNY ALUMNA MARIUSZA BRAKONIECKIEGO

08 X 2010

Alumn Mariusz Brakoniecki pochodzący z naszej parafii został dziś obłóczony, czyli po raz pierwszy uroczyście nałożył sutannę, którą pobłogosławił ks. bp. Romuald Kamiński w katedrze ełckiej o godzinie 1800.

* * *

DZIEŃ PAPIESKI

17 X 2010

 

Po Mszy św. o godzinie 1900, KSM pod opieką księdza wikariusza Seweryna Modrzejewskiego przedstawił inscenizację słowno muzyczną o Janie Pawle II. Były to chwile zadumy nad naszym największym rodakiem jakiem był bez wątpienia Jan Paweł II.

Na inscenizację przybyły tłumy parafian, by pochylić się nad życiem i pontyfikatem Ojca Świetego Jana Pawła II.

 

* * *

MODLITWA WSTAWIENNICZA

12 XI 2010

Dziś gościliśmy w naszej parafii ks. Jarosława Dąbrowskiego, proboszcza parafii św. Tomasza Apostoła w Ełku, który jest egzorcystą diecezjalnym. Ks. Jarosław przewodniczył Mszy św. o godz. 1800. Była to Msza św. wstawienniczą z prośbą o uzdrowienie, aby przybliżyć nam problem modlitwy wstawienniczej o uzdrowienie z zniewoleń.

* * *

ZABAWA ANDRZEJKOWA DLA DZIECI

27 XI 2010

KSM pod kierunkiem ks. asystenta – Ks. Seweryna, zorganizowało zabawę Andrzejkową dla dzieci z naszej parafii.

Zabawa rozpoczęła się o godz. 1430 w domu parafialnym.

* * *

REKOLEKCJE ADWENTOWE

05 XII 2010

Nasza parafia rozpoczyna dziś swoje ćwiczenia duchowe pod przewodnictwem O. Jana Pawła z zakonu Kapucynów.

 

 

 

* * *

JASEŁKA

19 XII 2010

W naszej parafii miały miejsce Jasełka Adwentowe, które przygotowała schola, ministranci, KSM pod przewodnictwem ks. Seweryna.

* * *

EUROPEJSKIE SPOTKANIE MŁODYCH

26 XII 2010

Młodzież z parafii wyjechała do Rotterdamu na spotkanie młodych w duchu Taizé.


Poprawiony: poniedziałek, 29 września 2014 10:41
 

Goście

Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 

Valid XHTML & CSS | Design by: LernVid.com