Kronika Parafialna A. D. 2013
Kronika Parafialna
Wpisany przez konserwator   

 

KRONIKA PARAFIALNA

A. D. 2013

 

* * *

POSŁUGA AKOLITATU

16 II 2013

 

W Katedrze św. Wojciecha Biskupa i Męczennika podczas uroczystej Mszy Świętej Ks. Bp Romuald Kamiński, Biskup Pomocniczy Diecezji Ełckiej udzielił posługi akolitatu alumnom naszej parafii : Konradowi Sobieckiemu i Adamowi Żełobowskiemu. W tej uroczystości wzięli udział Księża Moderatorzy, Proboszczowie, Rodzice i cała Wspólnota seminaryjna. Był obecny również nasz ks. Proboszcz Marek wraz z ks. Sewerynem oraz grupa młodzieży z naszego parafialnego oddziału KSM.

Naszym drogim Akolitom Konradowi i Adamowi życzymy sił i Bożego Błogosławieństwa w wypełnianiu jakże pięknej posługi.

Niech Was Pan Błogosławi i strzeże, niechaj Pan rozpromienia swe oblicze nad wami i niech Was obdarzy pokojem. Szczęść Wam Boże.

 

 

 

 

 

* * *

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

24 – 27 II 2013

Rekolekcje wielkopostne w naszej wspólnocie parafialnej poprowadził o Tomasz Płonka z Zakonu Braci Kapucynów z Zakroczymia.

* * *

TRIDUUM PASCHALNE

28 – 30 III 2013

 

Rozpoczęły się dla nas chrześcijan najważniejsze dni w ciągu roku - Triduum Paschalne.

W Wielki Czwartek przeżywaliśmy Liturgię Wieczerzy Pańskiej, która miała miejsce o godzinie 1800, a przewodniczył jej ks. Proboszcz.

Liturgii Wielkiego Piątku - Liturgii Męki Pańskiej, która rozpoczęła się o godzinie 1800 przewodniczył ks. Proboszcz.

W Wielką Sobotę przez cały dzień w naszej świątyni odbywało się poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny, była też możliwość adoracji przy Grobie Pańskim, którą podjęły wspólnoty, stowarzyszenia i grupy działające w naszej parafii. O godzinie 2100 rozpoczęła się Wigilia Paschalna, na zakończenie której odbyła się procesja rezurekcyjna.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galeria zdjęć z wydarzenia

 

* * *

UROCZYSTOŚĆ I KOMUNII ŚWIĘTEJ

19 V 2013

 

Tradycyjnie w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego przezywaliśmy Uroczystość I Komunii Świętej, Mszy o godz. 12.30.

Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył ks. Proboszcz Marek Święch, a dzieci do Sakramentu Eucharystii przygotował ks. Seweryn Modrzejewski.

 

 

Galeria zdjęć z wydarzenia

 

* * *

UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE

26 V 2013

Dzisiaj miała miejsce Uroczystość odpustowa ku czci Trójcy Świętej, która patronuje naszej parafii.

Sumie odpustowej o godz. 1300 przewodniczył ks. Jan Chrapowicki, proboszcz z Kociołka Szlacheckiego. Po Mszy Świętej odbył się festyn parafialny, który zorganizowała rada parafialna. Na festynie było wiele gier i zabaw, loterii fantowych, konkursów. Był poczęstunek na gorąco, kiełbaski, ognisko, bigos, ciasta.

* * *

BOŻE CIAŁO

30 V 2013

 

 

W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, kiedy to wierni Kościoła publicznie wyznają swoją wiarę wyruszyła z naszej parafii procesja Eucharystyczna do czterech ołtarzy przygotowanych przez naszych parafian.

Trasa procesji przebiegała ulicami Gałczyńskiego, Kwiatową, Słoneczną, Gałczyńskiego, Polną. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* * *

BIERZMOWANIE

04 VI 2013

 

J. E. Ks. Bp Romuald Kamiński – Biskup Pomocniczy Ełcki udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z terenu naszej parafii.

Za przygotowanie młodzieży do tego sakramentu odpowiedzialny był ks. Seweryn oraz katechetki: pani Agnieszka Rzepka i pani Krystyna Warysiak.

Podczas tej samej uroczystej Mszy Świętej Ks. Biskup ustanowił nowych lektorów, a także pobłogosławił nowych ministrantów w naszej Liturgicznej Służbie Ołtarza.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* * *

USTANOWIENIE NADZWYCZAJNYCH SZAFARZY KOMUNII ŚWIĘTEJ

06 VII 2013

Pan Marek Żarnowski został ustanowiony nadzwyczajnym szafarzem komunii świętej.

W rzeczywistości Kościoła polskiego, nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej do niedawna byli praktycznie niewykorzystywani. Byli znani przede wszystkim jako etap do przyjęcia święceń kapłańskich. Jednakże od kilku lat można spotkać w naszych kościołach coraz częściej nie tylko kleryków — akolitów udzielających Komunii Świętej, ale także ludzi świeckich.

Kodeks Prawa Kanonicznego określa więc grupę osób, które w pewnych okolicznościach mogą być nadzwyczajnymi szafarzami Komunii Świętej: są to akolici oraz wyznaczeni zgodnie z prawem świeccy mężczyźni.

* * *

ZESPÓŁ RODZINY ZALEWSKICH Z BRAŃSKA

04 VIII 2013

W naszej wspólnocie parafialnej gościł zespół Ogród Wyobraźni- rodzina Zalewskich z Brańska na Podlasiu. Było to spotkanie z poezją i piosenką.

* * *

AUTOKAROWA PIELGRZYMKA NA JASNĄ GÓRĘ

10 – 11 VIII 2013

Z naszej parafii udała się autokarowa pielgrzymka na Jasną Górę, by wraz z całą diecezją zaprosić Matkę Bożą do naszej diecezji na peregrynację w Kopii obrazu Jej Świętego wizerunku. Pielgrzymkę zorganizował nasz ks. wikariusz Seweryn.

* * *

MISJONARZ Z ODESSY

11 VIII 2013

Gościliśmy w naszej parafii Ks. Mateusza Szumskiego, który pracuje w Odessie na Ukrainie. Ks. Mateusz w słowie skierowanym do nas przybliżył nam problemy Kościoła na wschodzie.

* * *

ODPUST W KRZYŻACH

15 VIII 2013

 

Dziś miał miejsce Odpust w Krzyżach ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, na którym licznie zgromadzili się wierni z naszej parafii oraz okoliczni turyści. Po Mszy św., która miała miejsce o godzinie 1500 odbył się festyn na placu gminnym w Krzyżach. Zorganizowano poczęstunek oraz gry i zabawy dla dzieci. Odpust poprzedziła pielgrzymka z pod Kościoła Trójcy Świętej w Nidzie, która wyruszyła o godz. 1200 na Mszę Świętą Odpustową w Krzyżach. Kazanie odpustowe wygłosił dk. Piotr Grygo.

 

 

Galeria zdjęć z wydarzenia

 

* * *

NOWY ALUMN Z NASZEJ PARAFII W EŁCKIM SEMINARIUM

02 IX 2013

 

Formację seminaryjną w Wyższym Seminarium Duchownym w Ełku rozpoczął nowy kleryk z naszej parafii Piotr Bączyński. Życzymy mu wytrwałości na tej drodze.

 

 

 

 

 

 

 

* * *

UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE W GIETRZWAŁDZIE

08 IX 2013

Z naszej parafii odbyła się pielgrzymka autokarowa na uroczystości odpustowe w Gietrzwałdzie.

* * *

UROCZYSTOŚCI POWITANIA OBRAZU MATKI BOŻEJ JASNOGÓRSKIEJ

21 IX 2013

 

Z naszej parafii odbyła się pielgrzymka autokarowa do Suwałk na uroczystości powitania kopii obrazu MB Częstochowskiej w świętym wizerunku nawiedzenia. Pielgrzymkę zorganizował Ks. Seweryn, a symboliczną łódź żaglową – symbol peregrynacji odebrali przedstawiciele naszej parafii Państwo Halina i Tadeusz Bączyńscy.

 

 

* * *

DZIEŃ PAPIESKI

13 X 2013

 

Kościół w Polsce przeżywał już trzynastą „Niedzielę Papieską” pod hasłem „Jan Paweł II - papież dialogu”.

Obchody tego dnia mają również miejsce w naszej parafii. Przez całą niedzielę wspominaliśmy postać Papieża – Polaka, ofiarami do puszki można było wesprzeć Dzieło Nowego Tysiąclecia – Żywy pomnik Jana Pawła II, a po wieczornej Mszy Świętej nasz parafialny oddział KSM przygotował wieczornicę poświęconą Janowi Pawłowi II.

* * *

SPEKTAKL – MARYJA GWIAZDA NOWEJ EWANGELIZACJI

10 XI 2013

 

W związku z trwającą w naszej diecezji Peregrynacją Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Piskim Domu Kultury został wystawiony Spektakl pt. „Maryja Gwiazda Nowej Ewangelizacji”.

Nie mogło zabraknąć tam również przedstawicieli naszej parafii. Grupa 27 osób pod przewodnictwem ks. Seweryna wybrała się by doznać przepięknych wrażeń i wzruszeń.


* * *

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 XI 2013

 

Uroczystą Mszą Świętą sprawowaną o godz. 1700 na placu przed kościołem uczciliśmy Dzień Odzyskania Niepodległości. Mszy Św. Koncelebrowanej przewodniczył i słowo Boże wygłosił nasz Ks. Proboszcz.

Na tę uroczystość przybyły władze naszego miasta, poczty sztandarowe, straż, policja oraz nasi wierni parafianie.

Po Mszy Świętej była okazja posłuchać Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Piskiego Chóru Kameralnego.

* * *

MISJE ŚWIĘTE

25 XI - 01 XII 2013

O. Stanisław

 

Nasza Wspólnota parafialna przeżywała Misje Święte, które były bezpośrednim przygotowaniem do Nawiedzenia naszej parafii przez Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej w kopii Cudownego obrazu.

Nauki misyjne głosił Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE, przeor klasztoru i proboszcz parafii pw. św. Ludwika we Włodawie.

 

KONFERENCJE MISYJNE:

Konferencja 1

Konferencja 3

Konferencja 2

Konferencja 4

Konferencja dla mężczyzn

 

 

 

 

* * *

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOŻEJ JASNOGÓRSKIEJ

W ŚWIĘTYM WIZERUNKU NAWIEDZENIA

29 - 30 XI 2013

 

Nasza Wspólnota Parafialna Przeżywała Dobę Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Świętym Wizerunku Nawiedzenia.

O godzinie 1600 rozpoczęło się w naszym kościele nabożeństwo oczekiwania po czym procesyjnie wyruszyliśmy na miejsce powitania obrazu na skrzyżowaniu ulic Gałczyńskiego i Polnej gdzie w ciszy i skupieniu oczekiwaliśmy na przyjazd samochodu kaplicy.

O godzinie 1700 samochód kaplica przy eskorcie policji i straży pożarnej wjechał na miejsce powitania, gdzie nastąpiło powitanie obrazu przez obecnego wraz z nami J. E. Ks. Bpa Jerzego Mazura i Proboszcza Parafii Ks. Marka Święcha.

Po obrzędzie powitania poszczególne delegacje przeniosły Obraz do kościoła. Delegacje parafian składały się z przedstawicieli leśników, rodziców alumnów pochodzących z naszej parafii, przedstawicieli wspólnot oraz młodzieży.

Po zainstalowaniu Obrazu na przygotowanym tronie rozpoczęła się uroczysta Msza Święta powitania pod przewodnictwem J. E. Ks. Bpa Jerzego Mazura.

Msza Powitania

W czasie doby nawiedzenia swoje czuwanie przy obrazie miała młodzież z KSM, mieszkańcy poszczególnych ulic naszej parafii, Caritas, Koła Żywego Różańca, Grupa Ojca Pio oraz Dzieło Nieustannej Nowenny Uczniów Jezusa.

O północy sprawowana była Pasterka Maryjna w intencji powołań, a także jako dziękczynienie za dar powołania, którą pod przewodnictwem Ks. Marcina Nowika sprawowali Ks. Bogdan Brusiło i Ks. Seweryn Modrzejewski.

W sobotę, 30 XI w godzinach przedpołudniowych sprawowana była Msza Św. z obrzędem namaszczenia chorych, a także z udziałem dzieci.

Uroczysta Msza Święta pożegnania Obrazu pod przewodnictwem Ks. Marka Święcha – proboszcza, rozpoczęła się o godzinie 1500. Ks. Proboszcz wyraził ogromną wdzięczność za dar Nawiedzenia naszej parafii, a także zawierzył całą naszą wspólnotę Matce Najświętszej.

Po zakończonej Eucharystii i obrzędzie pożegnania Obraz został przewieziony do parafii pw. NMP Ostrobramskiej w Piszu.


Galeria zdjęć z wydarzenia


* * *

WITRAŻ Z JANEM PAWŁEM II W NASZEJ ŚWIĄTYNI

02 XII 2013

Witraż Papieża Jana Pawła II

 

Rodzina Państwa Leokadii i Tadeusza Mysiorskich ufundowała do naszej świątyni witraż przedstawiający postać Papieża Jana Pawła II.

Witraż wykonała i zainstalowała firma Państwa Godlewskich z Ciechanowca.

Cieszymy się, że dzięki staraniom i trosce naszych Drogich Parafian nasza świątynia pięknieje.

W przygotowaniu są już kolejne witraże, których montaż przewidziany jest w okolicach świąt Wielkiej Nocy.

 

 

 

 

 

 

 


Poprawiony: poniedziałek, 29 września 2014 10:40
 

Goście

Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości 

Valid XHTML & CSS | Design by: LernVid.com