Kronika Parafialna A. D. 2012
Kronika Parafialna
Wpisany przez konserwator   

 

KRONIKA PARAFIALNA

A. D. 2012

 

 

* * *

KRUCJATA W OBRONIE KRZYŻA STANĘ

13 I 2012

Nasza parafia dziś przyłączyła się do krucjaty w obronie krzyża. Przed Mszą św. miała miejsce droga krzyżowa po, której młodzi ludzie z naszej parafii zdeklarowali, że będą bronić krzyża oraz wartości chrześcijańskich.

Krzyż jest nie tylko sentymentalnym znakiem czy „przyzwyczajeniem”, jego wartość doceniają ludzie niezależnie od wieku i zawodu. W listopadzie 2011 r. w Suwałkach (diecezja ełcka) miała miejsce inauguracja Krucjaty „W obronie krzyża stanę!”. Jest to akcja spontaniczna, mająca w suwalskim Liceum im. Marii Konopnickiej wieloletnią tradycję - sięgającą jeszcze czasów PRL. Członkowie Krucjaty mogą liczyć na stałe wsparcie duchowo-formacyjne bp. Jerzego Mazura SVD.

Okazuje się, że niezależnie od epoki nie brakuje ludzi otwartych na wartości, które Krzyż symbolizuje. Początkowo do Krucjaty przystąpiło ok. 1000 osób, głównie z Suwałk, jednak stopniowo przyłączali się mieszkańcy innych miast Polski, Europy i USA, obecnie jest ich ok. 3000.

* * *

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

04 - 07 III 2012

Rozpoczynamy rekolekcje parafialne, które prowadzi O. Bogusław Piechuta z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. O. Bogusław jest znanym rekolekcjonistą, którego kazania porywają i zbliżają do Boga.

Plan Rekolekcji:

NIEDZIELA 04 III 2012

09:00 - Msza Święta z nauką dla dorosłych

11:00 - Msza Święta z nauką dla dzieci

12:30 - Msza Święta z nauką dla dorosłych

17:30 - Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym

18:00 - Msza Święta z nauką dla dorosłych

PONIEDZIAŁEK 05 III 2012 - ŚRODA 07 III 2012

10:00 - Msza Święta z nauką dla dorosłych

12:00 – Msza Święta z nauką dla dzieci

18:00 – Msza Święta z nauką dla dorosłych

19:15 – Msza Święta z nauką dla młodzieży

Spowiedź od poniedziałku do środy pół godziny przed Mszą św.

* * *

WIELKANOCNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

16 - 17 III 2012

Tradycyjnie już w naszej parafii odbyła się zbiórka żywności dla osób najbiedniejszych i potrzebujących, którą zorganizował nasz parafialny Caritas wsparty pomocą katechetów, wolontariuszy i właścicieli sklepów.

* * *

TRIDUUM PASCHALNE

05 07 IV 2012

Umocnieni rekolekcjami wielkopostnymi i nabożeństwami rozpoczynamy Wielki Tydzień.

Program Triduum Paschalnego w naszej parafii:

Wielki Czwartek - Msza Wieczerzy Pańskiej - godz. 1800.

Wielki Piątek - 1730 - Droga Krzyżowa, 1800 - Liturgia Męki  Pańskiej.

Wielka Sobota – Wigilia Paschalna  - godz. 2100.

* * *

PARAFIALNY KURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

16 IV 2012

W naszej parafii rozpoczynamy kurs nauki języka angielskiego dla dorosłych, który poprowadzi nasza parafianka pani Agnieszka Rzepka. Kurs będzie się odbywał w salce w domu parafialnym.

* * *

NOWE ORGANY DLA NASZEJ WSPÓLNOTY

29 IV 2012

Po rocznej zbiórce ofiar zakupiliśmy do naszej parafii nowe organy marki „Johanunus”. Zakup organów był możliwy dzięki wielu ofiarodawcom i ludziom dobrej woli.

* * *

ODPUST PARAFIALNY KU CZCI TRÓJCY ŚWIĘTEJ

03 VI 2012

Tradycyjnie w Niedzielę Trójcy Świętej przeżywaliśmy nasz parafialny odpust. Mszy Świętej odpustowej przewodniczył i kazanie wygłosił Jego Magnificencja, ks. kan. dr Andrzej Jaśko - Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku. Suma Odpustowa miała miejsce o godzinie 1300. Tradycyjnie przybyły rzesze parafian, by uczestniczyć w Uroczystości. Tegoroczny odpust był wyjątkowy ponieważ połączony z jubileuszem dwudziestopięciolecia święceń kapłańskich naszego Proboszcza ks. kan. Marka Święcha. Po sumie odpustowej odbył się festyn parafialny. Przybyły liczne zespoły by wspólny czas świętowania umilić nam śpiewem i zabawą.

* * *

VIII PIESZA PIELGRZYMKA DO ŚWIĘTEJ LIPKI

08 - 09 VI 2012

W tych dniach odbyła się już VIII Piesza Pielgrzymka do Świętej Lipki, pod hasłem: „Kościół naszym domem”. Pielgrzymkę przygotował i poprowadził ks. Seweryn Modrzejewski. Na pielgrzymkowy szlak wyruszyło około 40 osób. 

* * *

NADANIE TYTUŁU KAPLICY DOJAZDOWEJ W KRZYŻACH

21 VI 2012

Jego Ekscelencja ks. bp Jerzy Mazur, Ordynariusz Diecezji Ełckiej nadał tytuł Matki Bożej Wniebowziętej Kaplicy w Krzyżach. Tym samym ustanowił datę odpustu w Kaplicy dojazdowej w Krzyżach na dzień 15 sierpnia.

* * *

ODPUST W KAPLICY DOJAZDOWEJ W KRZYŻACH

15 VIII 2012.

Dziś miał miejsce pierwszy Odpust w Krzyżach, ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, na którym licznie zgromadzili się wierni z naszej parafii oraz okoliczni turyści.

Po Mszy św., która miała miejsce o godzinie 1500 odbył się festyn na placu gminnym w Krzyżach. Zorganizowano poczęstunek oraz gry i zabawy dla dzieci.

Odpust poprzedziła pielgrzymka z pod Kościoła Trójcy Świętej w Nidzie, która wyruszyła o godz. 1200 na Mszę Świętą Odpustową w Krzyżach.

* * *

JUBILEUSZ KAPŁAŃSTWA KSIĘDZA JERZEGO WIĘCKA

09 IX 2012

Dziś nasza parafia gościła licznie przybyłych gości z Włoch, którzy przybyli na Jubileusz dwudziestopięciolecia święceń kapłańskich ks. dr Jerzego Więcka naszego parafianina, który obecnie przebywa i pracuje we Włoszech. Msza Jubileuszowa miała miejsce o godz. 900.

* * *

INAUGURACJA ROKU WIARY

11 X 2012

W naszej parafii odbyła się uroczysta Msza św. na rozpoczęcie Roku Wiary. Podczas Mszy św. został uroczyście wniesiony Katechizm Kościoła Katolickiego oraz Dokumenty Soboru Watykańskiego II.

W założeniu papieża Rok wiary ma być zaproszeniem do autentycznego i nowego nawrócenia do Chrystusa, zaangażowania misyjnego na rzecz nowej ewangelizacji. Powinien również wyrazić wspólne zobowiązanie do ponownego odkrycia i studium podstawowych treści wiary, które znajdują się w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Katechizm ma być też prawdziwym narzędziem wspierania w wierze, zwłaszcza dla tych, którzy troszczą się o wychowanie chrześcijan.

 

* * *

LISTOPADOWE ZAMYŚLENIA, CZYLI MEMENTO MORI

01 XI 2012

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży pod przewodnictwem ks. wikariusza Seweryna Modrzejewskiego przygotowało montaż słowno muzyczny- listopadowe zamyślenia czyli Memento Morii z okazji przypadającej uroczystości Wszystkich Świętych.


* * *

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 XI 2012

Dziś odbyła się Uroczysta Msza Święta za Ojczyznę, na placu parafialnym. Mszy przewodniczył ks. Proboszcz Marek Święch a koncelebrowali ks. Stanisław Ławrynowicz oraz ks. Seweryn Modrzejewski. Na Mszę św. przybyli licznie przedstawiciele gminy Rucianego-Nidy, przedstawiciele szkół na terenie naszej parafii oraz inni goście.

* * *

REKOLEKCJE ADWENTOWE

09 11 XII 2012

Rozpoczęliśmy nasze Rekolekcje Adwentowe, które prowadzi ks. Tomasz Daukszewicz student Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Instytut Studiów nad Rodziną.

Program rekolekcji

NIEDZIELA 09 XII 2012

09:00 - Msza Święta z nauką dla dorosłych

11:00 - Msza Święta z nauką dla dzieci

12:30 - Msza Święta z nauką dla dorosłych

17:30 - Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym

18:00 - Msza Święta z nauką dla dorosłych

PONIEDZIAŁEK, WTOREK, – 10 – 11 XII 2012

10:00 - Msza Święta z nauką dla dorosłych

12:00 – Msza Święta z nauką dla dzieci

18:00 – Msza Święta z nauką dla dorosłych

19:15 – Msza Święta z nauką dla młodzieży

* * *

ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY W DUCHU TAIZE

26 XII 2012

Spora grupa młodzieży z naszej parafii wraz z Ks. Sewerynem udała się do Rzymu na światowe spotkanie młodych w duchu Taize.

 

 

 

 

 

 

Poprawiony: poniedziałek, 29 września 2014 10:40
 

Goście

Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości 

Valid XHTML & CSS | Design by: LernVid.com